تبلیغات

كد عكس تصادفی

نماز روح سبز آینه - هدف از نماز امام حسین در روز عاشورا
نماز روح سبز آینه
نماز نور چشم مومن است
جمعه 8 بهمن 1389

هدف از نماز امام حسین در روز عاشورا

جمعه 8 بهمن 1389

نوع مطلب :عکس نماز، 
نویسنده :خدیجه قانعی

نماز ظهر عاشورا گویاترین پیام عملی امام حسین (ع) است

خبرگزاری فارس: نماز ظهر عاشورا نیایش‌ سرخی‌ و سرشار از رمز و راز و كهكشانی است،‌ از زیبایی‌ و معنا كه چون امام معصوم (ع) بر جبین عاشوراییان تلألؤ می‌كند و تا روز قیامت از افتخارات لشكر حق بوده و پیروان و یاران واقعى آن امام همام از این سیره مولای خود بر عالمیان مباهات می‌ورزند.

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، بدون‌ شك‌ امام‌ حسین‌ (ع) می‌توانست‌ نماز ظهر را به‌ صورت‌ فرادا و در خیمه‌ خود اقامه كند ولی اقامه نماز امام (ع) پیشروی‌ دشمن‌، غیر از جنبه‌ معنوی‌، دارای‌ بعد سیاسی‌ و اجتماعی‌ نیز بود و اقامه این نماز در حساس‌ترین و بحرانی‌ترین لحظات، حكایت از اهمیت و توجه به فریضه نماز دارد چرا كه انگیزه و هدفی كه سبب اقامه این نماز شد، محور قیام ایشان را شكل می‌دهد.
زیبایی‌ و صلابت‌ نماز شكوهمند ظهر عاشورا آن‌ چنان‌ است‌ كه‌ تمام‌ راویان‌، مورّخان‌ و ادیبان‌ در آثار خویش‌ از آن‌ با عظمت‌ بی‌نظیری یاد كرده‌اند و مقام‌ الهی‌ و پایمردی‌ ملكوتی‌ آن‌ حضرت‌ را در بر پا داشتن‌ این‌ فریضه‌ مقدس‌ در میدان‌ جهاد و در هنگامه‌ خطر و مصیبت‌ ستوده‌اند، از این رو در زیارت مطلقه امام حسین خطاب به امام می‌گوییم «اشهد انك قد اقمت الصلاة و اتیت الزكاة و امرت بالمعروف و نهیت عن المنكر.»
امام حسین(ع) در مسیر كربلا همراه با سپاه حر نماز جماعت را برپا كرد و شب عاشورا را هم مهلتی كه از سپاه كوفه درخواست كرد، برای نماز خواندن بود، امام(ع) فرمود «خدا می‌داند كه به خاطر او نماز و تلاوت قرآن را دوست دارم» و شب عاشورا نیز امام حسین(ع) و اصحابش به نماز و استغفار و تضرع به درگاه الهی پرداختند.
همان طور كه گفته شد، نماز از تعالیم اكید در اسلام است و جزو احكام و تكالیفى نیست كه در مواقع حساس زندگى و با عسر و حرج از مكلّف ساقط شود و همانند روزه، حج، خمس و جهاد نیست كه با اینكه حكم وجوب بر آن‌ها آمده در زمان اضطرار، حكم وجوب از آن برداشته شود.
پس این همه توجه و عنایت به نماز نشانه گویاترین پیام عملى امام به پیروان خویش است، چرا كه سرنوشت انسان با نماز در دین گره خورده ‌است و كسی كه براى نماز جایگاه ویژه و خاص قائل نباشد، باید در دینداریش تردید كرد.
چگونه می‌توان عزادار و سوگوار واقعى امام بود، ولی نماز را كه امام به خاطر آن قیام كرد، مهم نشمرد و چگونه ممكن است كسى براى امام عزادارى كند و خود را علاقه‌مند به او بداند، در حالی كه حافظ نماز خود نباشد و آن را سبك بشمارد. براى او سینه و زنجیر بزند ولى دل به خدا نسپارد، خود را شیعه و دوستدار مكتب او بداند ولى بارزترین نشانى از تشیع و پیروى را نتوان در او یافت.
طبل عزاى شهیدان كربلا را به صدا در آورد و صداى آن را به گوش دیگران برساند ولى گوش‌هاى خودش با آهنگ ناموزون شیاطین و صداى طبل ابلیس آشنا باشد و یقین داشته باشد كه امام و یارانش در روز عاشورا نمازشان را ترك نكردند ولى خود با كوچك‌ترین بهانه به نماز پشت پا زند، كسى كه چنین رفتارى داشته باشد و در عین حال خود را از پیروان مكتب عاشورا بداند، قطعاً پیام عاشورا و فرهنگ عاشورایى را درك نكرده‌ است.
بنابراین پیام نماز امام در ظهر عاشورا به این معنا است كه هیچ عاملی نمی‌تواند مانع اقامه نماز شود، حتی بزرگ‌ترین واقعه و حادثه زندگى نباید موجب فاصله افتادن نماز از وقتش شود.
بیان حدیثی از امام على(ع) اهمیت توجه به نماز را دوچندان می‌كند كه فرمودند «شیعیان مرا به دو خصلت بیازمایید؛ مراقبت بر وقت‌هاى نماز و كمك مالى به برادران دینى خود و اگر چنین نباشند از آن‌ها فاصله بگیر، فاصله بگیر.»
اكنون‌ ما در سایه میراث‌ گرانبهای‌ حسین‌(ع) هرگز چیزی‌ كم‌ نخواهیم ‌داشت‌ به‌ شرط‌ آن‌ كه‌ تجلی عملی‌ این‌ امانت‌ را در زندگی‌ خویش‌ به‌ ظهور برسانیم‌ و از سایه‌ سیاه‌ و خطرناك‌ غفلت‌ و تحریف‌ و احساس‌ گرایی محض‌ بر حذر باشیم‌.
بنابراین در زمان حاضر نیز متولیان، هیئت امنای مساجد، هیئت مذهبی و دینی، روحانیون و عزاداران حسینی باید موضوع اقامه نماز در روزهای ماه محرم‌الحرام به‌ویژه در ظهر روز عاشورا در رأس توجهات خود قرار دهند.
سمیه قربانی – خبرنگار فارس در ارومیه
انتهای پیام/م30


bahar22

كد پرواز پرندگان

خدمات وبلاگ نویسان جوان

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

منبع : خدمات وبلاگ نویسان جوان          www.bahar22.com رفتن به بالای صفحه